Wychowaliśmy się w dużej mierze na Podhalu, a dla naszych dzieci to drugi dom. Pokażemy wam co robić z dziećmi w Tatrach i na Podhalu, a nawet zapuścimy się nieco dalej. Dodatkowym konsultantem był przewodnik tatrzański i wieloletni dyrektor szkoły w Zakopanem.
Jeśli spodoba Wam się ten Przewodnik obserwujcie profil @podroze_z_dzieckiem na Instagramie, lajkujcie 👍 i komentujcie nasze treści. Zapraszamy was też do do Grupy podróżujących rodziców Poradnia Podróży z dzieckiem na Facebooku.
Spis treści
Tatry z wózkiem
W Tatrach najbardziej polecamy wycieczki z dzieckiem w turystycznym nosidełku. Jeżeli jednak wybierzecie wózek to najlepiej taki w wersji „terenowej”. Szlaków z asfaltem jest mało (w sumie na szczęście), a po żwirowo‑kamiennych szlakach, nawet niezbyt stromych, pojedzie tylko wózek z dobrymi kołami i amortyzatorami.
➡️ SZLAK DO MORSKIEGO OKA ‑ najlepiej przystosowany do wózkowych wycieczek szlak w polskich Tatrach. Asfaltem dojdziecie aż nad samo jezioro.
➡️ DOLINA ROHACKA (do Bufetu Rohackiego) ‑ asfaltowa droga, zamknięta dla ruchu samochodowego po słowackiej stronie Tatr, z przepięknymi widokami na Rohacze. Wielokrotnie chodziliśmy tam z wózkiem dziecięcym. Spokojne miejsce.

➡️ HREBIENIOK (Słowacja). Możecie tam wjechać kolejką (podobną jak ta na Gubałówkę) albo wejść szlakiem. Podejście na Hrebienok prowadzi ze Starego Smokowca asfaltową drogą, zamkniętą dla ruchu samochodowego. Po drodze piękne widoki na Łomnicę.
➡️ Asfaltem wokół SZCZYRBSKIEGO PLESA.
➡️ Kilka szlaków, nie asfaltowych, ale nadających się do zabrania wózka:
✅ szlak zielony na RUSINOWĄ POLANĘ z Wierch Porońca
✅ DOLINA KOŚCIELISKA
✅ ŚCIEŻKA POD REGLAMI
✅ DOLINA BIAŁEJ WODY (po słowackiej stronie, szlak zaczyna się z Łysej Polany) ‑ piękne widokowo miejsce, łatwe do jazdy wózkiem i spaceru z małym dzieckiem. Znacznie spokojniejsze i mniej zatłoczone niż szlaki po polskiej stronie wymienione powyżej. Po drodze nie ma schroniska, więc trzeba mieć ze sobą jedzenie i picie.

‼️Szczerze NIE POLECAMY Doliny Chochołowskiej na spacery z wózkiem ze względu na trudności w drugiej części trasy. To w ogóle bardzo długi, dość monotonny i nudny szlak. Nie wiem też kto poleca Dolinę Białego z wózkiem, ale spotykaliśmy się z takimi rekomendacjami. Zdecydowanie nie słuchać.
Aquaparki Podtatrza💦
Nie da się ukryć, że nasze dzieci już od jakiegoś czasu jeżdżą w góry głównie po to, żeby wskoczyć do wody. Podtatrze po polskiej i słowackiej stronie ma szczęście do gorących wód, na bazie których powstało wiele fantastycznych parków wodnych. Można z nich korzystać i latem (gdy często uruchamiane są dodatkowe atrakcje dla dzieci na zewnątrz) i zimą (wtedy jest nawet większa frajda z siedzenia w gorącej wodzie wśród śniegów).
Nasze ulubione aquaparki są na Słowacji, zwykle są większe i można w nich znaleźć więcej atrakcji niż w tych polskich. Polecamy np. Tatraladię. Jeśli chcecie jednak zostać po polskiej stronie Tatr to też się nie zawiedziecie.
Napiszemy wam o naszych 2 ulubionych obiektach na Podhalu.
✨Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej✨





Naszym zdaniem jeden z najlepszych aquaparków pod kątem dzieci na polskim Podtatrzu. Chodziliśmy do niego odkąd nasze pierwsze dziecko skończyło kilka miesięcy. Przestronny, czysty, przystosowany do potrzeb najmłodszych obiekt.
➡️ Na zewnątrz kompleks gorących basenów wśród góralskich lasów, hej. Razem z dziećmi uwielbiamy się tam bawić i latem i zimą (choć zimą bardziej, bo można wyjść na śnieg i wskoczyć z powrotem do wody).
➡️ „Groty skalne” prowadzące na zewnętrzny basen (z miejscami wartkim nurtem), dzieci lubią nimi pływać w kółko!
➡️ Wewnętrzna część dla dzieci i młodzieży, w której znajdują się płytkie baseniki z małymi zjeżdżalniami, basen dla starszych dzieci z wodnymi natryskami i podwieszanymi linami, no i oczywiście „nurt rzeki”, któremu nasze dzieci potrafią się poddawać godzinami, nawet jak ich rodzice mają go już szczerze dość.
➡️ Zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności.
✨Termy Bania w Białce Tatrzańskiej✨





Również polecamy dla rodzin z dziećmi. Szczególnie w lecie, gdy jest dostępna jeszcze duża, zewnętrzna część z wieloma atrakcjami dla najmłodszych.
➡️ Na zewnątrz jest ogromny kompleks różnych wodnych zabaw. Atrakcje odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Zabawy z animatorami. Część tego kompleksu jest jednak czynna tylko w lecie.
➡️W chłodniejszych miesiącach można się cieszyć kąpielami w gorącym basenie na zewnątrz. Szczególna frajda, gdy śnieg pada.
➡️ Duża wewnętrzna część, w której mieści się 8 basenów i specjalna Strefa Zabawy (uwaga! z cieplutką wodą) dla dzieci w różnym wieku. Znajdziecie w niej: karuzele wodne, armatki wodne i kaskady, basen ze sztuczną falą, grotę z gejzerem, wodospad, rwącą rzekę, gejzery, wanny jacuzzi.
➡️ Wodny plac zabaw dla maluszków (też ciepła woda).
➡️ Zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności. Jest łatwa zjeżdżalnia rodzinna, zjeżdżalnia pontonowa i szybsza dla starszych miłośników prędkości.
Ukryte skarby Tatr ‑ Dolina Lejowa i inne
Jest ich coraz mniej, ale są jeszcze spokojniejsze miejsca w Tatrach. Jeśli chcecie uciec od tłumów to polecamy następujące miejsca.
➡️ DOLINA LEJOWA. I tu ciekawostka. Ta część Tatr należy do Wspólnoty 8 Wsi. Przed wojną została zakupiona przez mieszkańców okolicznych wsi od Korony, po wojnie oczywiście znacjonalizowana, po czym po 1989 r. odzyskana w wyniku procesów sądowych i od tej pory gospodarują tam górale pod nadzorem TPN. Tak, że jesteście na terenie prywatnym. Dlatego też opłaty za wejście są pobierane przez Wspólnotę, a nie TPN.
W tej malowniczej dolince można naprawdę odetchnąć od tłumów. Nawet w szczycie sezonu jest pusto. Nasze dzieci uwielbiają bawić się tu w potoku i koło szałasów na polanie. Przy wylocie doliny jest skała, na której można się uczyć wspinaczki.

➡️ KLASZTOR ALBERTYNÓW w drodze na Kalatówki (nie Pustelnia Brata Alberta, która znajduje się po lewej stronie tuż przy głównym szlaku na Kalatówki i mieszkają tam siostry Albertynki). Żeby się tam dostać, powyżej Klasztoru Albertynek trzeba odbić w prawo z głównego szlaku i następnie przejść ok. 15‑30 min. spokojną trasą. Z ławeczki ukrytej na tyłach budynku rozciągają się niezwykłe widoki.

➡️ Słowackie Tatry są generalnie mniej zadeptane od polskich. Naszym ukrytym skarbem tam są DOLINA KOPROWA i DOLINA CICHA, w których w środku sezonu można nie spotkać człowieka. Startujemy zawsze z parkingu ok. 0.5 km za wsią Podbańska i ruszamy w jedną albo drugą dolinę pieszo lub na rowerze (część trasy wiedzie asfaltową ścieżką). Pod koniec ostro pod górkę, więc z naszym młodszym na rowerach zawracamy wcześniej i czasem bawimy się w potoku czekając na ekipę ze starszym, która szarpie pod górę. Spokojnie można się tam też wybrać na wycieczkę pieszą.
Te okolice to też znaczące historycznie miejsce. Tu walczyli słowaccy powstańcy w czasie wojny, dlatego co jakiś czas natkniecie się na tablice czy pomniki upamiętniające to wydarzenie.
Nasz prywatny hit! Skalnaté Pleso (Łomnicki Staw)
Nasze ukochane miejsce z dziećmi w Tatrach. Łomnicki Staw!



➡️Na górę można wjechać kolejką (wejścia pieszo nie polecamy, bo szlak jest długi, a nieciekawy) i znajduje się w samym środku Wysokich Tatr. Widok na Łomnicę z bliska zapiera dech w piersiach. To też stacja przesiadkowa na szczyt Łomnicy.
➡️ Po wyjściu z kolejki największą atrakcja dla dzieci w tym miejscu jest Krainka Świstaka, czyli górski plac zabaw zbudowany z naturalnych materiałów, z drewnianymi figurami górskich zwierząt. Nasze dzieci spędzały tu całe godziny. Niedawno otwarto tu też wewnętrzny plac zabaw.
➡️ My z małymi dziećmi pojawialiśmy się tu głównie dla frajdy przejechania się kolejką, szaleństw na placu zabaw i obłędnego uczucia bycia wśród wielkich gór. Potrafiliśmy jednak też pójść stąd na wycieczkę z nosidełkiem. Ze starszymi dziećmi zaczęliśmy już traktować to miejsce jako punkt wypadowy do dłuższych górskich wycieczek. Skalnate Pleso to część Magistrali Tatrzańskiej ‑ szlaku przecinającego słowackie Tatry, więc możecie stąd ruszyć w prawo albo w lewo i wszędzie czekają was wspaniałe trasy i widoki.
Rzeka Białka

Czy gdy jest się dzieckiem 👶👦👧 można sobie wyobrazić coś lepszego niż:
🌀łażenie po otoczakach (wygładzonych przez rzekę okrągłych kamieniach)
🌀moczenie nóg w chłodnym, górskim potoku,
🌀budowanie niezliczonych tam,
🌀rozpalanie ogniska na brzegu rzeki?!
Oczywiście, że to najlepsza rozrywka jaka istnieje!
To wszystko dostępne za darmo nad brzegami Białki ‑ ukochanej rzeki wszystkich dzieci. Są miejsca, w których Białka jest bardzo płytka i spokojna. Tam można spędzić rodzinnie pół dnia albo i cały.
Rowerem🚴♀️🚴♀️
Podtatrze stało się w ostatnich latach prawdziwym rajem dla rowerzystów, i to nie tylko tych wysokogórskich. Znajdziecie tu całą sieć znakomitych tras rowerowych, z których wiele jest łatwych bądź o niewielkim stopniu trudności. Znakomicie nadają się one na wycieczki z dziećmi. Rozbudowie tras rowerowych towarzyszy rozwój infrastruktury. Bez problemu znajdziecie tu więc wypożyczalnie rowerowe, również ze sprzętem dla dzieci. Na trasach są miejsca postojowe, piknikowe oraz restauracje.
✨Szlak Wokół Tatr✨
Bardzo lubiana przez nas trasa rowerowa z Nowego Targu do Trsteny.

➡️ Często jeździmy tam z dziećmi, bo choć to Podhale to nie ma podjazdów. Tylko miejscami teren łagodnie się wznosi (albo opada, zależy z której strony patrzeć). Na ostatnim odcinku, przed Trsteną podjazd jest bardziej odczuwalny.
➡️ Cała trasa bardzo długa, dlatego warto sobie wybrać jej odcinek i przejechać nim w dwie strony.
➡️ Trasa bezpieczna, wiedzie ścieżką rowerową (rzadko trzeba przecinać publiczne szosy).
➡️ Wspaniałe widoki na panoramę Tatr.
➡️ Trasa poprowadzona w dużej mierze w otwartym terenie. W upalne, słoneczne dni trzeba uważać na dzieci, żeby się nie przegrzały i dużo piły.
➡️ Po drodze miejsca, w których można zjeść i się napić.
✨Velo Dunajec & Velo Czorsztyn✨
Oddalamy się trochę od Tatr, ale pozostajemy w okolicach. Będąc na Podhalu warto wyskoczyć nad Dunajec i Jezioro Czorsztyńskie. Atrakcji jest tam wiele, a jedną z nich są tamtejsze piękne trasy rowerowe.


Nasze ulubione trasy z dziećmi!
1. Cudowna widokowo TRASA WOKÓŁ JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO, pętla przebiega już w całości ścieżkami rowerowymi (nie trzeba jechać po publicznych drogach), zabezpieczenia od strony wody.
❌Bezpiecznie z dziećmi!❌
➡️ Asfaltowa ścieżka (nie jest bardzo szeroka, więc trzeba uważać, gdy jest duży ruch).
➡️ Z dziećmi nie warto robić całej trasy wokół Jeziora (zbyt wymagająca i na jednym odcinku poprowadzona szosą) lecz skrócić ją przepływając stateczkiem kursującym między Niedzicą a Czorsztynem. Po drodze czeka wtedy tylko jeden podjazd w okolicach Falsztyna. Jeśli będzie dla dziecka zbyt wymagający można tam po prostu prowadzić rower.
➡️ Pętla liczy ok. 30 km. i należy zakładać, że z dzieckiem może zająć (wraz z przeprawą statkiem) ok. 4‑5 godzin.
2. Polecamy też obłędną widokowo, biegnącą nad Dunajcem TRASĘ SZCZAWNICA – CZERWONY KLASZTOR. To już droga bez asfaltu, małych dzieci trzeba pilnować, bo ścieżka biegnie miejscami skarpą nad wodą. Ok. 13 km w jedną stronę.
W wielu miejscach na obydwu trasach są wypożyczalnie rowerowe, w których można wypożyczyć dobrej klasy sprzęt, również rowery dla dzieci, przyczepki rowerowe i kaski.
Zamek w Niedzicy
Skoro już oddaliliśmy się od Tatr to pozostańmy tu jeszcze chwilę. Z dziećmi warto wybrać się na całodzienną wycieczkę na Zamek w Niedzicy i po okolicy. Co warto tu robić?


➡️ Nie tylko podziwiać z zewnątrz, ale i wejść na zamek w Niedzicy; przyjemne, niedługie zwiedzanie.
➡️ Popłynąć w ok. godzinny rejs stateczkiem spod Zamku w Niedzicy po Jeziorze Czorsztyńskim (do ruin Zamku w Czorsztynie).
➡️ Przejść się po niezwykłej tamie w Niedzicy, która po dekadach budowy zamknęła zbiornik wodny na Dunajcu. Jest tam ciekawy rysunek ze złudzeniem optycznym. „Utońcie” w nim!
Jeszcze do Was wrócimy z Tatrami i Podtatrzem. Niedługo przeniesiemy się do stolicy polskich Tatr – do Zakopanego.