Podróże z dzieckiem

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera, wyspa należąca do Portugalii, ma bardzo łagodny klimat i dlatego nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Północna strona jest bardziej deszczowa i wietrzna niż osłonięta od wiatru i bardziej sucha strona południowa. Na wybrzeżu temperatury w ciągu dnia od grudnia do kwietnia oscylują w granicach 20/21°C, a osiągają 25/26°C od lipca do października. Na Maderze rzadko robi się zimno, jednak od stycznia do marca czasem występują chłodne dni (ok. 15°C).

Warto wybrać się też do Porto Santo – na wyspę w archipelagu Madery położoną ok. 40 km od niej w kierunku północno-wschodnim.

Poznajcie też sprawdzone sposoby na to jak zająć dziecko w czasie podróży na Maderę.

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOOKU!

MADERA

Na Maderze mieszka Polka, która prowadzi konto na Instagramie @ma_ma.dentystka. Znajdziecie na nim masę pięknych zdjęć i świetnych tekstów dotyczących nie tylko Madery, ale i zębów, dzieci i ogólnie życia. Jak sami widzicie jest u niej naprawdę różnorodnie i niebanalnie.

Mama Dentystka podzieliła się z nami swoim radami odnośnie wyjazdu na Maderę z dziećmi.

 

Pogoda

Wyspa jest idealna dla dzieci, ponieważ nigdy nie jest tu bardzo gorąco ani zimno. Przez cały rok jest przyjemnie ciepło. Nie ma natomiast gwarancji, że nie będzie padać.

 

Dobre miejsce na wyjazd z dziećmi?

Na Maderze widoki po prostu zapierają dech w piersiach. Jednak jest to wyspa wymagająca, to nie miejsce po którym przejdziecie się spacerem i po drodze zobaczycie 10 jej największych atrakcji. Odkrycie jej wymaga więcej wysiłku, ale jest całkowicie do zrobienia, nawet z małymi dziećmi.

Niektórzy mówią, że to wyspa dla osób lubiących aktywny wypoczynek, dla piechurów. Znajdziecie tu jednak wiele wspaniałych miejsc, które dostępne są także samochodem. Wiele osób, które odwiedzały Maderę zdecydowanie poleca wypożyczenie samochodu i objechanie nim wyspy. Inną opcją jest wyjazd na wycieczkę zorganizowaną.

Madera nie jest dobrym miejscem na spacery z wózkiem. Możecie wybrać wiele ciekawych, łatwiejszych i trudniejszych tras, ale dzieci muszą tam samodzielnie chodzić bądź trzeba nosić je w chuście lub nosidle.

Zajrzycie na profil @ma_ma.dentystka, a zobaczycie w jak wiele pięknych miejsc można dotrzeć na Maderze nawet z małymi dziećmi (niemowlęciem i kilkulatkiem).

 

Lewady

Inną polską mamą, która mieszka na Maderze jest MaMadeira. Prowadzi ona bardzo ciekawego bloga o wyspie oraz konto na Instagramie @mamadeirakids. Zajrzyjcie do niej, a znajdziecie wiele polecanych atrakcji i przydatnych informacji. Na pewno też żadne z waszych pytań nie zostanie bez odpowiedzi.

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji Madery są Lewady. Czy można wybrać się tam z dziećmi i czy warto? Pisze o tym MaMadeira.

 

Jak Madera, to oczywiście lewady. Jest ich tu bardzo wiele, tworzą unikatowy cel podróżniczy o zróżnicowanym poziomie trudności, atrakcyjności i popularności. Jaką trasę wybrać, która z nich nie będzie zbyt męcząca i zbyt wymagająca dla dzieciaków, od czego zacząć? Na początek proponujemy zacząć od „Ścieżki dla wszystkich” („Um caminho para todos”), która pozwoli poznać uroki spacerowania po lewadach i wszystkim bez wyjątku da możliwość czerpania radości z obcowania z naturą. Ścieżka jest szeroka, wiedzie po płaskim terenie, więc spokojnie możecie ją przejść nawet z wózkiem. Nie jest wymagająca dla dzieci i osób starszych, przejście w dwie strony zajmuje około godziny (2,1 km).

Proponuję zacząć w Pico das Pedras (samochód zostawicie na tutejszym parkingu) i udać się ścieżką w kierunku Queimadas. Na końcu lewady znajdziecie charakterystyczne budynki dla okolic Santany, kawiarnię i cudowny, bajkowy las, w którym możecie zrobić sobie przerwę na piknik przed powrotem. Ta lewada pozwoli Wam zasmakować w tym, co może zaoferować Madera, wyspa wiecznej wiosny i niezliczonej ilości atrakcji, w tym atrakcji dla rodzin.

 

Atrakcje wodne

Poniżej zdjęcia rodziny MaMadeira z plaży i skalnych basenów. Wiosną już można rozważyć kąpiele w morzu.

Zdjęcia pochodzą z naturalnych, wulkanicznych basenów Seixal na północy wyspy. Inne naturalne, najbardziej słynne, ale z tego powodu i zatłoczone baseny znajdują się w Porto Moniz.

Plaża na zdjęciu – Prainha beach znajduje się na wschodzie wyspy i jest jej ukrytym skarbem. Nie jest się łatwo tam dostać z małymi dziećmi, ale jak udowadnia autorka zdjęć – jest to wykonalne.

Zdjęcie: @mamadeirakids

 

Jeśli chcecie popluskać się w łatwo dostępnym i pięknie położonym basenie, warto wybrać się do uroczego małego miasteczka Porto da Cruz, na północy wyspy. Poza naprawdę świetnym basenem, na którym możecie wypożyczyć leżaki i parasole, znajduje się tutaj także malutka, piaszczysto-kamienista plaża. Nie ma tłumów, w pobliżu znajduje się pełna infrastruktura, urocze knajpki, a widoki zapierają dech w piersiach.

Zdjęcie: @mamadeirakids

 

 

Place zabaw

Propozycje różnych placów zabaw na Maderze znajdziecie na profilu @mamadeirakids i na blogu. Tu prezentujemy wam najbardziej atrakcyjny z nich.

Plac zabaw przy plaży Calheta, pięknie położony, na brzegu oceanu, z cudownym widokiem i mnóstwem atrakcji dla dzieci w każdym wieku włącznie z mniejszym placykiem dla maluchów. Rodzice mogą podziwiać widoki z ławeczki na specjalnym placu widokowym. Moje dzieci po zobaczeniu zdjęć tego placu zabaw nabrały ochoty na wizytę na Maderze, a wasze?

 

Funchal

W urokliwej „stolicy” autonomicznego regionu Madery nie brakuje atrakcji również dla najmłodszych. Informacje o nich (wraz z praktycznymi wskazówkami) znajdziecie na blogu Addicted2Travel.

Funchal to też nie lada gratka dla młodych miłośników piłki nożnej. Z Madery pochodzi bowiem Cristiano Ronaldo. Można tu zobaczyć jego pomnik, a także wybrać się do muzeum, które zostało poświęcone słynnemu CR7.

 

Opinie z Grupy Poradnia Podróży z dzieckiem:

Muszę powiedzieć, że Madera to jedna z najładniejszych wysp jaka widziałam, zielona, super mili ludzie, prawie każdy mówi po angielsku, super jedzenie i nawet pod koniec października można było się kąpać w Atlantyku. Jak nigdy pojechaliśmy z biurem podróży na wakacje i naprawdę były bardzo udane. Na Maderze, trzeba koniecznie wynająć samochód, bo środkami lokomocji nie wszędzie się dojedzie a góry w środku wyspy robią niesamowite wrażenie.

Więcej zdjęć z wypraw Agaty możecie znaleźć na jej Instagramie @redagata. O jej wrażeniach z jesiennego pobytu na Maderze (wraz ze zdjęciami) możecie z kolei przeczytać w tym poście w Grupie Poradnia Podróży z dzieckiem.

Na Maderze samochód to mus. Wyspa robi niesamowite wrażenie i jest przepiękna. Na naszej liście aby wrócić. Dla „łazików” raj.

My obchodziliśmy te lewadę z domkiem jak z bajki. Dzieci miały wtedy 8 i 2,5 lat. Przez 8 dni objechaliśmy północ, wschód i południe wyspy. Następnym razem jedziemy na zachód. Śmiało wybierajcie się z dziećmi na Maderę, dla nich też jest tam sporo atrakcji.

Madera jest odpowiednia również dla malutkich dzieci, u rodziców na plecach. Weszliśmy na Pico Ruivo jak synek miał 7 miesięcy.

 

PORTO SANTO

 

Porto Santo – wyspa w archipelagu Madery położona ok. 40 km od niej w kierunku północno-wschodnim. Jak tam dotrzeć? Można się tam dostać albo bezpośrednio samolotem z Lizbony albo z Funchal na Maderze bądź najpierw samolotem do Funchal, a stamtąd statkiem do Porto Santo.

Wyspa słynie z ciągnących się kilometrami plaż ze złotym piaskiem i błękitną wodą. Z tego powodu jest nazywana również „Złotą Wyspą”. Przeczytajcie co pisze o niej mieszkająca tam Polka. Jej porady możecie znaleźć w tym poście w Grupie Poradnia Podróży z dzieckiem.

 

Chciałabym wam „zareklamować” Porto Santo, gdzie mieszkam od kilku miesięcy. Już dobrych kilka lat mieszkam w Portugalii (Algarve, Porto, Funchal, Terceira), ale Porto Santo to prawdziwy raj na ziemi, o którym niestety mało się mówi. Gorąco polecam to miejsce rodzinom z dziećmi w każdym wieku. Przepiękna plaża (9km!), spokój, bezpieczeństwo, dobra pogoda. O dziwo nie jest tu też wietrznie.

Co do atrakcji to poza wypoczynkiem na wspaniałej plaży, można wypożyczyć rowery, spróbować jazdy konnej, wybrać się na piesze wycieczki z cudnymi widokami, uprawiać snorking czy nurkowanie.