Podróże z dzieckiem

Książki podróżnicze dla dzieci

Przed nami wyjątkowy świąteczny czas. Na Islandii, która stała się po części naszym domem, książki są tradycyjnym prezentem na Gwiazdkę. Po ich otrzymaniu każdy spędza wieczór na lekturze. Piękny zwyczaj, prawda? Chciałabym wam polecić idealne pozycje pod choinkę dla małych podróżników. ⏬Zobaczcie książki podróżnicze dla dzieci, które urzekły nas i które podróżujące rodziny polecały na @podroze_z_dzieckiem.

Książki podróżnicze dla dzieci – Odkrywamy świat

Mapy

Mapy i Mapownik. Autorzy: Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Nasze sugestie wiekowe: dla dzieci od ok. 5 lat

Nasz prywatny hit i polski bestseller na rynkach międzynarodowych. Wspaniale wydane, pięknie zilustrowane, wielkie mapy zabiorą całą rodzinę w podróż dookoła świata. Odwiedzicie wiele krajów, poznacie ich kulturę, najbardziej znane miejsca i zabytki oraz ciekawostki na ich temat. Najnowsze uzupełnione wydanie zawiera mapy aż 66 krajów na 6 kontynentach.

Książka, której nie ogląda się na jeden raz, ale wraca do niej po to żeby odkryć kolejne cuda i smaczki. Rozrywka dla całej rodziny na długie, zimowe wieczory.

Do Map polecamy dokupić Mapownik. My mieliśmy i dzieci chętnie z niego korzystały. To rodzaj dużego brulionu z grubymi kartkami z zadaniami do wykonania związanymi z geografią, poznawaniem natury i różnych kultur. Co więcej nakierowane są one na rozwijanie kreatywności dziecka. Przykładowe zadania to: pokolorowanie flag różnych krajów, narysowanie własnego, wyobrażonego lądu, przeprowadzenie Minotaura przez labirynt czy domalowanie postaciom tradycyjnych, regionalnych strojów.

Monumentalne cuda i rekordy architektury

Monumentalne cuda i rekordy architektury. Autorzy: Sarah Tavernier, Alexandre Verhille.

Sugestie wiekowe wydawcy: 9-12 lat

Jeśli chcecie pokazać dzieciom najbardziej niezwykłe budynki na świecie to Atlas Monumentalne cuda i rekordy architektury świetnie się do tego nadaje. Ta pięknie wydana w dużym formacie i zilustrowana książka zabierze was w podróż po 5 kontynentach i 180 budowlach. Rysunkom budowli i ich detali towarzyszą informacje na ich temat oraz różnego rodzaju ciekawostki. Podsumowując faworyt w oczach taty architekta.

Z recenzji mamy nauczycieli i wielbicielki książek @zaczytana.kreatywna

Znajdziecie tu najwyższe drapacze chmur, najdłuższe mosty świata, najstarsze świątynie, najbardziej imponujące muzea. Cuda nowoczesnego budownictwa i fascynujące zabytki sprzed tysięcy lat. Polecamy.

Święta na świecie

Święta na świecie. Autor: Sofie Maria Brand. Ilustracje: Rasmus Juul.

Sugestie wiekowe wydawcy: od 6 lat

Książka Święta na świecie to znakomita okazja, by poprzez opis świątecznych zwyczajów w różnych krajach odkryć odmienne kultury i tradycje. W ten sposób dzieci mogą przekonać się jak świat jest różnorodny i ile w tej różnorodności piękna i kolorów.

W książce znajdziecie opisy zwyczajów bożonarodzeniowych w różnych krajach, gdzie święto to jest obchodzone. Dodatkowo opisane są święta charakterystyczne dla innych kręgów religijno-kulturowych, np. hinduskie czy żydowskie.

Książkę świetnie się ogląda dzięki oryginalnym ilustracjom Rasmusa Juula. Podsumowując świetna pozycja do wspólnego czytania pod choinką.

Gigantyczne szopki, lasagne z anchois na świątecznym stole i… czarownica przybywają na miotle z prezentami. Jaki kraj kryje się za tymi zwyczajami?

Władze jakiego państwa w podziękowaniu za pomoc podczas II Wojny Światowej co roku przysyłają do Londynu choinkę, która blaskiem kolorowych lampek rozświetla Trafalgar Square?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w recenzji na blogu https://przystanekrodzinka.pl/2021/11/swieta-na-swiecie/.

Książki podróżnicze dla dzieci – Szanujemy przyrodę

Zwierzaki świata

Zwierzaki świata. Autor: Martyna Wojciechowska.

Nasze sugestie wiekowe: od 6 lat

Jedna z naszych ulubionych książek Zwierzaki Świata. Na zdjęciu występuje w towarzystwie ulubionych pluszaków mojego synka przywiezionych z podróży i kupionych od WWF.

Historie opisane w książce „opowiadają” zwierzęta z całego świata. Na przykład uratowany z rąk handlarzy mały szympans z Borneo, żyjący w indyjskiej świątyni biały szczurek czy hipopotam, który mieszka z ludźmi w RPA. Obecnie dostępne są także część 2 i 3 z tej serii, a w nich jeszcze więcej mądrych zwierzęcych opowieści.

Każda z tych historii jest poruszająca, wzruszająca i ciekawa. Co więcej każda niesie ze sobą ważne przesłanie. Przede wszystkim takie, że o przyrodę należy dbać, ale też wiele innych, jak chociażby że inność nie jest zła albo żeby nie sądzić żadnych istot (ani zwierząt ani ludzi) po pozorach.

Przy okazji każdej opowieści dowiadujemy się też wiele o kraju, w którym żyje dany zwierzak. Książka zawiera bardzo dużo pięknych, kolorowych zdjęć.

Tatry – Przewodnik dla dużych i małych

Tatry – Przewodnik dla dużych i małych. Autorzy: Paweł Skawiński, Barbara Gawryluk. Ilustracje: Adam Pękalski.

Nasz sugestie wiekowe: 6-10 lat

A tutaj coś bardziej lokalnego. Opowieści i anegdoty o przyrodzie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzieci będą mogły poznać niedźwiedzia, świstaka czy kozicę. Przeniosą się także w najbardziej znane zakątki Tatr, takie jak Kasprowy Wierch, Morskie Oko czy Dolina Pięciu Stawów. Będą wspiąć się na szczyty, zejdą do dolin i jaskiń. Ponadto w książce znajdziecie wiele praktycznych rad jak przygotować się do górskich wędrówek, na co zwrócić uwagę i na co uważać.

Wysoką jakość wydawnictwa gwarantuje osoba autora. Paweł Skawiński był przez wiele lat dyrektorem TPN i mało kto może o Tatrach opowiedzieć tyle ciekawych rzeczy co on. Dodatkowym atutem książki są ilustracje Adama Pękalskiego.

Książki podróżnicze dla dzieci – Śladami marzycieli

Podróżnicy

Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków. Autor: Andrzej Fedorowicz. Ilustracje: Zosia Frankowska, Jacek Ambrożewski.

Sugestie wiekowe wydawcy: 9-12 lat

Jeśli pojawił się temat książki podróżnicze dla dzieci to tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Fascynująca książka o polskich podróżnikach, którzy docierali do najdalszych zakątków globu, a w swych dokonania nieraz przekraczali, wydawało by się, granice ludzkich możliwości.

Znajdziecie tam historie tak różne jak ta o Aleksandrze Dobie, który trzy razy przepłynął kajakiem przez Atlantyk i o Maurycym Beniowskim, który został królem Madagaskaru. Historię o Benedykcie Polaku, który jako pierwszy polski podróżnik wyruszył na koniec świata jeszcze w średniowieczu i o Izydorze Borowskim, polskim piracie z Karaibów. Niewiarygodna samotna ucieczka z Syberii Rufina Piotrowskiego też jest tu opisana, podobnie jak historia samotnej podróży Kazimierza Nowaka rowerem przez Afrykę.

Napisana łatwym, przystępnym językiem książka może być samodzielną lekturą dla dzieci już jak sądzę od 6-7 roku życia, ale tak naprawdę jest to historia, która powinna zachwycić całą rodzinę. Warto poczytać wspólnie.

Z recenzji mamy i wielbicielki książek @matkaczytaczka

Mojego syna fascynują himalaiści i to opowieść o Jerzym Kukuczce najbardziej mu się podobała. Ja jestem wielka fanką Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 przejechał Afrykę na rowerze. Natomiast historia o Bolesławie Orlińskim i Leonardzie Kubiaku, którzy w 1926 roku dwupłatowcem polecieli do Tokio i tymże samolotem wrócili szczęśliwie do kraju, wywoływała w nas euforię.

Wiele się dzieje na kartach tej książki – fascynujących, inspirujących opowieści, przygód o których się marzy ale zazwyczaj brak odwagi, środków na ich realizację.

Po lekturze nabraliśmy przekonania, że wszystko jest możliwe, a może raczej nie ma rzeczy nie możliwych!

Jak zdobyć bieguny ziemi… w rok

Marek Kamiński Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok. Autorzy: Agata Loth-Ignaciuk, Bartłomiej Ignaciuk.

Sugestie wiekowe wydawcy: 9-12 lat

Niezły przewodnik surivivalowy. Z książki dowiecie się jak przygotować się do wyprawy w najzimniejsze miejsca Ziemi i jak ją przetrwać. Przeczytacie więc o tym jaki jest niezbędny ekwipunek polarnika oraz dlaczego przed wyprawą warto trenować pływanie w kurtce i biegać po lesie ciągnąc za sobą opony. Chcecie poczytać mrożące historie o przechodzeniu przez lodowe szczeliny i skakaniu po krach, proszę bardzo. A wiedza o tym jak nie zgubić się w gęstej mgle może być nawet całkiem przydatna w codziennym życiu.

Przede wszystkim jednak to opowieść o człowieku, który miał w życiu odwagę podążać za swoimi marzeniami. Marek Kamiński od dzieciństwa marzył o podróżach i konsekwentnie stawiał przed sobą nowe wyzwania aż do tego najtrudniejszego, zdobycia dwóch biegunów Ziemi w ciągu jednego roku. Warto się nim inspirować. Książka odpowiednia będzie dla nieco starszych dzieci, powyżej około 9 roku życia.

Afryka Kazika

Afryka Kazika. Autor: Łukasz Wierzbicki.

Nasze sugestie wiekowe: 5-9 lat

Kolejna z naszych ulubionych książek, tym razem przeznaczona dla młodszych czytelników. Spodoba się już dzieciom 5-6 letnim. Cudowna, barwna, przygodowa opowieść, którą dzieci czytają albo której słuchają z zapartym tchem. To autentyczna historia Kazimierza Nowaka, który w latach 30-tych przemierzył samotnie całą Afrykę z północy na południe i z powrotem na rowerze. Niezły wyczyn, prawda?

Książka napisana jest łatwym, przystępnym dla dzieci językiem i pięknie zilustrowana. W środku mapa podróży Kazika przez Afrykę.

Książki podróżnicze dla dzieci – Maluszki

Co robią samoloty

Opowiem ci mamo Co robią samoloty - Książki podróżnicze dla dzieci

Opowiem ci mamo. Co robią samoloty. Autor wierszy: Marcin Brykczyński. Ilustracje: Artur Nowicki.

Sugestie wiekowe wydawcy: 3-5 lat

W tym miejscu znajdziecie wybór książeczek podróżniczych dla najmłodszych odkrywców. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla maluszków w wieku 3-5 lat. Które dziecko nie przeżywało fascynacji lataniem i samolotami? Ta uroczo zilustrowana książeczka opowiada o różnych rodzajach pojazdów latających, podniebnych podróżach i lotniskach. Dodatkowo wzbogacona jest krótkimi wierszykami i łatwymi zagadkami. Jej grube, kartonowe strony pozwolą na samodzielne, wielokrotne używanie przez malucha. No to fruuu.

Wielka podróż rodziny Wszędobylskich

Wielka Podróż rodziny Wszędobylskich. Autor: Beatrice Veillon.

Sugestie wiekowe wydawcy: 3-5 lat

Dla podobnej kategorii wiekowej (od 3 lat) przeznaczona jest kolejna książeczka Wielka Podróż rodziny Wszędobylskich. Wydana również na grubym papierze książka zabierze was do rożnych krajów świata. W każdym umieszczono wiele charakterystycznych dla niego szczegółów. Jest to typowa książeczka do wyszukiwania.

Z recenzji mamy polonistki @domowa_akademia_basi

Nie zawiodłam się. Śledzimy tutaj podróże Wszędobylskich wraz z dwójką ich dzieci: Florą i Nestorem oraz wiernym psem Łazikiem. Zwiedzamy z nimi cały świat (na początku książki jest mapa, na której zaznaczone zostały odwiedzone przez nich miejsca) i w każdym państwie mamy odnaleźć piątkę Wszędobylskich oraz wyszczególnione fragmenty. Zabawa przy tej wyszukiwance jest świetna. Dodatkowo oglądamy różne kultowe miejsca i krajobrazy z całego świata.

Muki w podróży dookoła świata

Muki w podróży dookoła świata. Autor: Marc Boutavant.

Sugestie wiekowe wydawcy: 2-5 lat

Zilustrowany przez gwiazdę francuskiej ilustracji dziecięcej Marca Boutavanta Muki w podróży dookoła świata jest książeczką dla dzieci w wieku od 2 lat. Śledzimy w niej spotkania tytułowego bohatera, misia z innymi zwierzątkami w różnych krajach świata. Uzupełniają je krótkie, zabawne dialogi. Książeczka nie tylko pokazuje piękno różnych części globu, ale i w naturalny sposób niesie takie przesłania jak potrzeba dbania o przyrodę i harmonię na Ziemi. Dołączono do niej naklejki wielokrotnego użytku.

Książki podróżnicze dla dzieci – Przygoda i historia

Kroniki Archeo

Seria książek Kroniki Archeo. Autor: Agnieszka Stelmaszyk. Ilustracje: Jacek Pasternak.

Sugestie wiekowe wydawcy: 9-12 lat

W tej części napiszę o dwóch seriach przygodowo-historyczno-podróżniczych książek przeznaczonych dla starszych dzieci, tak mniej więcej od 10 lat.

Pierwsza z nich to seria książek, w których polsko-brytyjska grupa przyjaciół przeżywa fascynujące przygody w różnych krajach świata. W związku z pracą swoich rodziców, młodzi bohaterowie książek przenoszą się w miejsca, w których natykają się na tajemnice i zagadki z historią w tle. Ukryte starożytne skarby w Egipcie, zniknięcie kobiety w zamku  Neuschwanstein czy poszukiwania w Grecji posągu ze świątyni na Atlantydzie. To i wiele więcej czeka was w Kronikach Archeo.

Fragment recenzji ze strony Kulturatka

W każdym tomie czytelnicy trafiają na trop innej zagadki historyczno- archeologicznej, którą muszą rozwiązać (pozwala to więc na czytanie tomów w dowolnej kolejności; mimo nawiązań do poprzednich części, absolutnie nie trzeba czytać ich wszystkich po kolei!). Wartka fabuła prowadzi bohaterów do wielu różnorodnych, znanych miejsc, które marzą się wszystkim małym fascynatom podróży (od dżungli w Ameryce Południowej, przez dalekie Chiny, Japonię, Afrykę, po Tasmanię, Włochy, Paryż i wyspę Wolin…), a przeżywane w międzyczasie przygody, z zagadkami do rozwikłania, skarbami do odnalezienia, podsycają dziecięce emocje do ukochanej przez wielu zabawy w prawdziwego detektywa.

Pan Samochodzik

Seria książek Pan Samochodzik. Autor: Zbigniew Nienacki.

Nasze sugestie wiekowe: 9-14 lat

Tak, wiem, stary, z komunistycznym nalotem i obowiązkowo dobrym milicjantem w każdym tomie. A jednak, po odrzuceniu nawiązań do dobrego PRL-u, seria książek o Panu Samochodziku broni się mimo upływu lat. Moje dzieci czytają je albo słuchają w formie audiobooka z wypiekami na twarzy. To dla mnie cenne, bo od lat mieszkamy za granicą i zależy mi żeby moje dzieci czytały po polsku, a to jedna z niewielu lektur w tym języku, po którą same sięgają. Mój syn żałuje, że nie została przetłumaczona na jęz. angielski, żeby mogli ją poczytać też jego koledzy.

Tytułowy bohater, historyk sztuki i detektyw amator przeżywa fascynujące przygody w pięknych zakątkach Polski i za granicą. Zawsze towarzyszy mu oczywiście zwariowany samochód-amfibia. Pan Samochodzik z grupą harcerzy poszukuje skarbu templariuszy w Malborku. We Fromborku próbuje zapobiec zuchwałym kradzieżom dzieł sztuki. Na bieszczadzkich połoninach i w zaułkach czeskiej Pragi tropi gang przemytników ikon. We francuskich zamkach nad Loarą rozwiązuje zagadkę kradzieży słynnych obrazów przez Fantomasa. Każda książka z tej serii dostarcza solidną porcję rozrywki, ale i wiedzy o historii sztuki oraz niezmiennie budzi chęć wyruszenia śladami miejsc, w których bohaterowie przeżywają swe przygody.

Książki podróżnicze dla dzieci – Bonus

Mumia Dummie

Seria książek Mumia Dummie. Autor: Tosca Menten. Ilustracje: Elly Hees.

Nasze sugestie wiekowe: 6-10 lat

Na koniec trochę prywaty. Książka z naszego własnego, niderlandzkiego podwórka. Dlatego polecamy jako wisienkę na torcie. Wielki hit holenderskiej autorki, który zrobił międzynarodową karierę i został przetłumaczony na wiele języków, w tym polski.

Moje dzieci uwielbiają te książki o egipskiej mumii, która ożyła i zamiast do muzeum trafiła do domu holenderskiego chłopca, Goosa. Reszta to historia przyjaźni tej dwójki i ich wspólne przygody, zarówno w Niderlandach, jak i w ojczyźnie mumii czyli w Egipcie. Książka utrzymana jest w ciepłym, pogodnym klimacie, który dobrze sprawdzi się w okresie świąt.

Pierwsza część Mumia Dummie i złoty skarabeusz zanurzona jest w autentycznej holenderskiej rzeczywistości z małą wiejską szkołą nad kanałem, dziećmi dojeżdżającymi do niej na rowerze i wiejskim życiem w starym, ceglanym domu wśród pól. W drugiej części Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta, Goos wraz z ojcem i ich starożytny przyjaciel wyruszają do Egiptu. Czytelnicy mają więc okazję dowiedzieć się więcej o tym kraju i jego historii, a przy okazji są świadkami fascynującej przygody.

Daj znać w Ankiecie na Instagramie, czy ci się podobało nasze zestawienie.