Podróże z dzieckiem

Katar – informacje praktyczne

Mieszkaliśmy w Katarze kilka lat. Znamy go bardzo dobrze i chcemy podzielić się z wami praktycznymi wskazówkami odnośnie pobytu. Jeśli wybieracie się do tego kraju albo zatrzymujecie w nim na stopover artykuł Katar – informacje praktyczne na pewno wam się przyda.

Najlepsza pora roku na wizytę – pogoda i temperatura w Katarze

Do Kataru najlepiej wybrać się w okresie naszej wiosny lub jesieni. Możecie liczyć wtedy na w zasadzie gwarantowane słońce i temperatury w okolicach 25-35 stopni Celsjusza. To dobry czas na korzystanie z basenów i morskich kąpieli (szczególnie jesienią i późniejszą wiosną, gdy morze jest przyjemnie nagrzane).

W okresie od czerwca do końca września w kraju panują nieznośne upały. Temperatura nie spada poniżej 40-45 stopni (we wrześniu już czasami bywa trochę chłodniej). Są dni, gdy dochodzi nawet do 55 stopni w cieniu. Morze jest bardzo gorące, kąpiel w nim nie należy do przyjemności. W tym czasie można odwiedzić Katar jednak wówczas należy się koncentrować na atrakcjach w klimatyzowanych pomieszczeniach i ewentualnie spacerach późniejszym wieczorem. Hotel warto wybrać z chłodzonym basenem (tak, tak, mają tu takie instalacje).

W okresie zimowym pogoda w Katarze jest przeważnie idealna, choć nie ma upałów. Przeciętna temperatura wynosi powyżej 20 stopni, choć potrafi spaść do kilkunastu, a sporadycznie – nawet kilku w nocy. W tym okresie warto wybierać hotele z ogrzewanym basenem zewnętrznym. Zwykle można przyjemnie plażować, choć temperatura wody może być dla niektórych osób za niska (porównywalna z Bałtykiem w lecie). Należy wziąć pod uwagę, że w okresie zimowym w Katarze zdarzają się deszczowe i chłodne dni.

Katar – lotnisko i przylot

Qatar Airways

Z Polski do Kataru latają bezpośrednio linie Qatar Airways. Podróż trwa tylko ok. 5 godzin. Qatar Airways to jeden z największych przewoźników na świecie. Ponadto w niezależnych rankingach uznawany jest za jedną z najlepszych linii lotniczych. Osobiście potwierdzamy, że w Qatar Airways zawsze można liczyć na wysoką jakość usług. Jeśli podróżujecie z dziećmi – one również będą zadowolone. Pod tym linkiem przeczytacie o tym jak zająć dziecko w trakcie podróży.

Promocje w Qatar Airways

Qatar Airways miewa promocje na bilety, ale na ogół na dalsze kierunki. Można wówczas tak zaplanować podróż, aby choć na kilka godzin zatrzymać się w Dosze. Na promocje warto polować w święta państwowe Kataru i muzułmańskie święta, np. w Narodowy Dzień Kataru (18 grudnia), Dzień Sportu (12 lutego), ruchome święta Ramadan i Eid. W Dzień Dziecka są czasem promocje dla dzieci. Bilety Qatar Airways dla dzieci standardowo są tańsze o ok. 10-20% niż dla dorosłych. Pod tym linkiem możecie dokonać rezerwacji biletów.

Lotnisko Hamad Doha

Lotnisko Hamad w Dosze jest jednym z największych hubów przesiadkowych na świecie. Jest to lotnisko przejrzyste i bardzo dobrze zaprojektowane. Nie powinniście mieć problemów ze sprawnym poruszaniem się po nim. W razie potrzeby na każdym kroku spotkacie osoby z obsługi chętne do pomocy i służenia radą.

Niestety, gdy przylatuje dużo samolotów w tym samym czasie na wyjście z lotniska trzeba czasem czekać w kolejce ze względu na konieczność sprawdzenia dokumentów. Robione jest również zdjęcie tęczówki oka. Polacy, żeby pojechać do Kataru turystycznie, nie potrzebują wizy (mogą w nim przebywać max. 90 dni). W związku z tym nie jest konieczne dopełnianie żadnych dodatkowych formalności po przylocie.

Przed wyjściem z lotniska najlepiej kupić lokalną kartę sim jeśli chcecie używać na miejscu internetu.

Przed wylotem z kolei możecie skorzystać z licznych tutejszych sklepów, restauracji, cichego pomieszczenia do spania czy z eleganckich lounge – płatnych lub dostępnych dla klientów Business Class. Na całym terenie znajduje się wiele interesujących, nowoczesnych rzeźb. Ponadto Hamad Airport znane jest z nietypowych atrakcji dla dzieci takich jak niezwykły plac zabaw. Bardzo wam je polecamy. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w naszych artykule Lotnisko w Doha dla dzieci.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o transporcie publicznym i wypożyczaniu samochodu. Czytaj Katar – informacje praktyczne 👇

Katar transport – jak się poruszać po kraju

Z lotniska

Lotnisko Hamad International Airport położone jest blisko Dohy. Do miasta najlepiej dojechać metrem (linia czerwona) w ok. 15 min. Musicie jednak wziąć pod uwagę, że ten środek komunikacji nie jest dostępny przez całą dobę. Metrem z lotniska możecie dojechać również do miejscowości Al Wakra jeśli tam zamierzacie się zatrzymać. Al Wakra jest dość rozległa. Ze stacji metra do wybranego miejsca docelowego prawdopodobnie będziecie musieli dojechać już autobusem. Więcej informacji o metrze i autobusach wahadłowych w dalszej części artykułu.

Alternatywnym transportem publicznym z lotniska są autobusy. Musicie jednak wziąć pod uwagę, że kursują one tylko do wybranych miejsc i są to raczej dzielnice mieszkaniowe niż turystyczne. Istotne jest, że autobusem z lotniska dostaniecie się do Al Khor – miejscowości koło Dohy, do której nie dojeżdża metro. Informacje o liniach autobusowych kursujących z lotniska, częstotliwości ich kursowania i cenach biletów znajdziecie pod tym linkiem.

Nadmorska ulica w Dosze z widokiem na wieżowce - Katar informacje praktyczne

Z lotniska bezpośrednio do interesującej was lokalizacji możecie dotrzeć także taksówką. Nie musicie się obawiać oszustw. Na lotnisku dostępne są tylko licencjonowane taksówki korporacji Karwa Taxi. Znajdziecie je po lewej stronie terminala przylotów. Przejazd do Dohy trwa ok. 20-30 min. i nie jest drogi – w zależności od miejsca docelowego koszt nie powinien przekroczyć 50-60 Riali. Przejazdy są rejestrowane, w taksówce możecie czuć się bezpiecznie. Płacić można tylko gotówką w lokalnej walucie Rialach.

Metro

System metra w Katarze, obsługiwany przez jedne z najszybszych automatycznych pociągów na świecie, składa się z 37 stacji i 3 linii, które zbiegają się na centralnie położonej stacji Msheireb, w pobliżu głównych atrakcji Dohy.

Linia czerwona łączy Lotnisko Hamad z West Bay, Katara Cultural Village, Qatar University i Lusail.

Linia zielona łączy szpital Hamad, park Al Bidda Education City oraz centrum handlowe Mall of Qatar

Linia złota prowadzi do Stadionu Khalifa, centrum handlowego Villaggio, Souk Waqif i Muzeum Narodowego Kataru

Stacje metra są dopracowane architektonicznie i niezwykle zadbane (zarówno w środku, jak i na zewnątrz). Na każdej z nich osoby z obsługi chętnie pomagają turystom.

Metro jest w pełni klimatyzowane.

Należy zwrócić uwagę na godziny kursowania metra, ponieważ nie jeździ ono całą dobę. Ponadto trzeba szczególnie uważać na piątki (dni świąteczne w Katarze), gdy metro nie kursuje aż do popołudnia. W inne dni jeździ w godzinach mniej więcej od 6 rano do godz. 23 lub 24.

Aktualne godziny kursowania metra, ceny biletów, wykaz linii i stacji znajdziecie pod tym linkiem.

Metrolink

Z każdej stacji metra kursują bezpłatne, wahadłowe autobusy w odległe od niej do 5 km. miejsca. Bardzo ułatwia to przemieszczanie się po mieście. Autobusami tymi warto się przemieszczać nawet na niewielkie odległości w upalne dni, gdy chodzenie po nagrzanym mieście potrafi być wręcz niebezpieczne. Wszystkie autobusy są klimatyzowane.

Pod tym linkiem znajdziecie wykaz wahadłowych autobusów kursujących z poszczególnych stacji metra.

Autobusy i tramwaje

Linie tramwajowe poprowadzone są w następujących miejscach:

  • Lusail – rozbudowany system tramwajowy w całej dzielnicy
  • Education City – lokalny tramwaj jeżdżący między poszczególnymi częściami tego interesującego architektonicznie kompleksu edukacyjno-kulturalno-rekreacyjnego
  • Msheireb – lokalny tramwaj obsługujący interesującą turystycznie dzielnicę w centrum Dohy, obok Souk Waqif.

Transport publicznymi autobusami mniej wam polecam ze względu na to, że jest on nastawiony raczej na obsługę ruchu lokalnego niż turystycznego, a sieć nie jest bardzo rozbudowana. Autobusy w większości odjeżdżają z jednego miejsca, z dworca koło Souku, a miejsca, w które jeżdżą w większości przypadków nie są atrakcyjne dla turystów. Autobusy ponadto często stoją w ogromnych korkach.

Jeśli zdecydowalibyście się na ten rodzaj transportu pod tym linkiem znajdziecie mapę tras, a pod tym godziny kursowania autobusów.

Karta na transport miejski – Karwa Smart Card

Karwa Smart Cart to zbliżeniowa karta, która obowiązuje w całym publicznym transporcie w Katarze. Kupić i doładować ją możecie w wielu miejscach. Najlepiej zaopatrzyć się w nią tuż po przylocie, w jednym z automatów na Lotnisku Hamad.

Możecie wybrać spośród 3 opcji:

  • Classic Card (30 QR) – możliwość wielokrotnego doładowywania przez nielimitowany czas
  • Limited Card (10 QR) – na 2 przejazdy w ciągu 24 godzin od zakupu
  • Unlimited Card (20 QR) – nielimitowane przejazdy przez 24 godziny.

Pod tym linkiem informacje o kartach.

Pojedynczy przejazd metrem kosztuje 2 QR. Za autobus płaci się w zależności od trasy, kilka Riali za przejazd. Wyjazd poza Dohę może kosztować od 4 do 9 QR. Dzieci do lat 5 nie płacą za przejazd. Za dzieci od lat 5 płaci się taką samą stawkę jak za dorosłego. Należy pamiętać o skasowaniu karty na wejściu i wyjściu ze środka transportu.

Poza lotniskiem Karwa Smart Card można kupić i doładować w automatach biletowych: na dworcu autobusowym w Doha, dworcach autobusowych Karwa, na wyspie The Pearl oraz za pośrednictwem sprzedawców i samoobsługowych automatów Ooredoo z logo Karwa Smartcard. Pod tym linkiem znajdziecie pełną listę miejsc doładowywania karty .

Taksówki i Uber

Jeśli macie kupioną lokalną kartę możecie korzystać z Ubera. To bardzo tania i popularna forma transportu w Katarze. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że wielu z kierowców Ubera, imigrantów z Indii czy Bangladeszu nie orientuje się dobrze w topografii miasta, bardzo trudno się z nimi porozumieć i niestety nieraz nie jeżdżą bezpiecznie ani nie posiadają bezpiecznych samochodów.

Pewniejsze, choć droższe, wydaje się korzystanie z taksówek. Samochody są lepszej klasy, a kierowcy są bardziej sprawdzeni przez korporację. Karwa Taxi to korporacja taksówkowa w Katarze. Można ściągnąć sobie na telefon ich aplikację. Ceny taksówek w Katarze nie są wysokie w porównaniu z Europą dlatego warto je rozważyć jako bezpieczniejszą alternatywę dla Ubera.

Pod tym linkiem możecie zarezerwować taksówkę z fotelikiem dziecięcym.

Jeśli mieszkacie w hotelu na recepcji zawsze możecie poprosić o zamówienie transportu. Hotele najczęściej współpracują z przewoźnikami dysponującymi różnego rodzaju samochodami.

Autobusy hop on hop off

Warto polecić autobusy turystyczne hop on hop off. To bardzo wygodny sposób, żeby zwiedzić Dohę. Czasem uprzejmy kierowca zaczeka na was przy atrakcjach, żebyście sobie je obejrzeli i zrobili zdjęcia, a potem wsiedli do autobusu bez czekania na kolejny. Warto wybierać się na takie przejażdżki poza godzinami szczytu, żeby uniknąć długiego stania w korkach (to szczególnie nużące dla dzieci). Wszystkie autobusy są klimatyzowane.

Tutaj link do serwisu hop on hop off.

Jazda wypożyczonym autem

W Katarze z łatwością można wypożyczyć samochód. Na lotnisku działa wiele wypożyczalni, w tym największe, międzynarodowe sieci. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Samochód warto dobrze obejrzeć przed odjazdem i zaznaczyć wszystkie uszkodzenia. Bardziej ekonomiczne samochody z wypożyczalni niestety często są obtłuczone w tak wielu miejscach, że trudno je wszystkie zliczyć.

Pamiętajcie, że standardowo samochodem z wypożyczalni, nawet terenowym, nie wolno wyjeżdżać na nieutwardzone drogi, których w Katarze nie brakuje (w tym na pustynię). Jeśli chcielibyście sobie urządzić jakiś offroad (chociażby do słynnych rzeźb Richarda Serry, które położone są przy pustynnej, choć nie wymagającej drodze) to trzeba to ustalić z wypożyczalnią i ewentualnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Samodzielna jazda po Katarze jest swego rodzaju przeżyciem. Musicie się przygotować na wielką ilość terenowych i sportowych samochodów na drogach, których właściciele robią rzeczy nieprzewidywalne. Miejcie oczy dookoła głowy. Niech was nie zaskoczy, że ktoś cofa na drodze szybkiego ruchu, bo zapomniał skręcić w zjazd. Bądźcie przygotowani na to, że inni uczestnicy ruch będą wam zajeżdżać drogę z dużą prędkością, nikt nie będzie przestrzegał zasad pierwszeństwa czy ruchu na rondzie. Po prostu bardzo uważajcie.

Mandaty w Katarze są wysokie, szczególnie za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle, ale i na żółtym. Zwracajcie na to uwagę, bo kamery są na każdym skrzyżowaniu. Co więcej, czasami za „przejechanie skrzyżowania” system uważa już stanięcie zbyt blisko linii. Na wszelki wypadek zatrzymując się przed światłami nie stawajcie przy samej linii, ale kawałek wcześniej.

W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania czy w Katarze trzeba nosić chustę na głowie i czy bikini jest dozwolone. Czytaj Katar – informacje praktyczne 👇

Katar informacje praktyczne – odpowiednie ubranie

Temat rozpalający największe emocje. Pierwsze pytania dotyczące Kataru najczęściej dotyczą właśnie ubrań. Poniżej rozwiewam wątpliwości.

Ubiór dla kobiety

Od razu odpowiadam na najczęstsze pytanie. Nie, kobiety Europejki, turystki nie muszą nosić chust zakrywających włosy.

Tak, należy ubierać się w dość stonowany sposób. Pod tym względem Katar jest bardziej konserwatywny niż np. sąsiednie Zjednoczone Emiraty Arabskie. W miejscach publicznych kobiety powinny mieć zakryte ramiona (jeśli macie koszulkę czy sukienkę na ramiączkach warto zarzucić na nią chustę). Mini spódniczki i krótkie spodenki nad kolano nie są dobrze widziane (lepiej zakładać ubranie sięgające poniżej kolan). Zbyt wiele odsłaniający strój będzie większym problemem w konserwatywnych miejscach typu Souk Waqif niż na spacerze po promenadzie nadmorskiej.

Na publicznych plażach (nawet ustronnych) oraz basenach bikini nie jest dozwolone. Na zdjęciu zaprezentowano dozwolone i niedozwolone ubranie kobiece na plażę. Ja w praktyce zakładałam koszulkę do pływania z krótkim rękawem i krótkie, elastyczne szorty do pływania. Powiem wam szczerze, że taki strój mokry wcale nie wydaje mi się mniej „prowokacyjny” od bikini, no ale wymóg jest jaki jest. Bez problemu możecie natomiast nosić bikini na plażach czy na basenach hotelowych. Tu te ograniczenia nie obowiązują.

Strój męski

Nie tylko kobiety dotknięte są ograniczeniami w ubiorze. Sprawiedliwie mężczyźni też nie powinni odkrywać publicznie ramion i kolan. Wskazane są szorty przynajmniej za kolano i koszulka z krótkim lub długim rękawem. Na Souk najlepiej wybrać się w długich spodniach.

Niesprawiedliwie mężczyzn nie obowiązuje zakaz zakrywania torsów na publicznych plażach i basenach, nie powinni natomiast zakładać tam kąpielowych slipów, a jedynie szorty. Na zdjęciu zaprezentowano niedozwolone ubranie męskie na plażę i basen.

Strój dla dziecka

Dziecięcych strojów (również tych na plażę) nie dotyczą ograniczenia. Dzieci zatem mogą być ubrane dowolnie. Nie dotyczy to już nastolatków, które podlegają zasadom dla dorosłych.

Z zalecanym ubraniem to nie jest tak, że jak wyjdziecie na ulicę w mini spódniczce to dostaniecie za to karę. Raczej narazicie się na nieprzychylne spojrzenia i ostracyzm, miejscowi mogą wam też zwrócić uwagę na niestosowny strój.

W dalszej części artykułu dowiesz się czy w Katarze jest bezpiecznie, czy jest drogo i jakim językiem można się tu porozumiewać. Czytaj Katar – informacje praktyczne 👇

Katar – bezpieczeństwo

Katar jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata.

Możecie bez obaw wybrać się do niego samodzielnie, z grupą znajomych czy rodziną.

Kobiety nie muszą się tu niczego obawiać, choć należy zachować standardowe środki bezpieczeństwa jak np. w Polsce. Nie jest to kraj, w którym kobiety są zaczepiane czy nagabywane na ulicach czy plażach. Jeśli wyjątkowo ktoś zachowałby się w sposób nieodpowiedni wystarczy zwrócić się o pomoc do policjanta albo nawet tylko tym zagrozić.

Dzieci są tutaj uwielbiane, pozwala się im na wszystko. Osoby z dziećmi postrzegane są z dużą sympatią i w razie potrzeby mogą liczyć na pomoc czy nawet preferencje w stosunku do bezdzietnych. Nieraz w restauracjach dzieci biegają i bawią się wszędzie przy pełnej akceptacji dorosłych. Wasze dzieci na pewno będą się dobrze czuły w Katarze.

Katar był zawsze do tego stopnia bezpiecznym miejscem, że na plaży można było zostawić bez nadzoru dokumenty i pieniądze i pójść się kąpać czy korzystać z innych wodnych atrakcji bez obaw, że coś zginie. Obecnie, w związku z większym napływem turystów nie byłabym już w 100% pewna, czy rekomendować wam takie rozwiązanie.

W niezależnych rankingach oceniających zagrożenie pospolitą przestępczością w poszczególnych krajach Katar zawsze plasuje się wśród najbezpieczniejszych krajów, a nawet wygrywa je wygrywa.

Katar – waluta i ceny

Katarską walutą jest Rial (QR), który jest wart ok. 1,1 PLN. Ceny możecie więc sobie przeliczać w zasadzie 1:1 do złotówki. Wygodne.

W Katarze wiele sklepów i restauracji jest bardzo luksusowych i drogich. Bez problemu znajdziecie jednak i bardziej budżetowe opcje.

Zasadniczo The Pearl – Perła, sztuczna wyspa jest bardzo droga. Mieszczą się tu luksusowe butiki i restauracje. Można jednak nawet tu znaleźć miejsca, które nie są horrendalnie drogie (warto sprawdzić przed wejściem). Można wstąpić coś taniej przekąsić zarówno na Porto Arabia z pięknym widokiem na Zatokę i West Bay, jak i do fast fooda na Medina Central czy do pizzerii na Qanat Quartier.

Zdecydowaniem tańszym miejscem jest Souk, na którym można znaleźć wiele wspaniałych restauracyjek i barów serwujących dania różnych lokalnych kuchni arabskich, świeżo wyciskane soki itp. Naszą ulubioną knajpką jest tam libańska restauracja, gdzie można było biesiadować na wyłożonej dywanami podłodze i jeść rękami z misek. Na Souku można także spróbować tanich dań serwowanych przez Arabki gotujące w wielkich garach na ulicy.

Tanie sklepiki z pamiątkami znajdziecie na Souku. Jeśli szukacie czegoś bardziej oryginalnego polecam wam sklep w Muzeum MIA (Museum of Islamic Art). Mają w nim spory wybór ciekawych, stylowych przedmiotów w niewygórowanych cenach.

Benzyna jest w Katarze bardzo tania. Jeśli wypożyczycie samochód, nawet terenowy, paliwo nie będzie dotkliwym wydatkiem. Transport publiczny również jest niedrogi. Tak jak pisałam wcześniej pojedynczy przejazd metrem kosztuje ok. 2 QR (mniej więcej 2 złote), autobusem – ok. 2-9 QR.

Wiele muzeów jest darmowe albo bardzo tanie.

Katar – język

W Katarze podstawowym językiem jest arabski, ale właściwie równorzędnym językiem jest angielski. Wszystkie napisy i instrukcje w miejscach publicznych są dostępne w dwóch językach. Właściwie wszyscy Katarczycy mówią dobrze po angielsku. W tym języku porozumiecie się również z osobami pracującymi w sektorze turystycznym.

W dalszej części artykułu poznasz odpowiedź na nurtujące pytanie czy w Katarze dostępny jest alkohol i co dla turystów oznacza Ramadan. Czytaj Katar – informacje praktyczne 👇

Katar – napoje

Jadąc do Kataru koniecznie musicie pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody. W tym regionie jest to kwestia wręcz życia i śmierci dlatego przywiązuje się do tego tak dużą wagę. Czasem możecie spotkać się w miejscach publicznych z plakatami pokazującymi jaki kolor ma mocz odpowiednio nawilżonego organizmu, a jaki kolor wskazuje na niedobór wody. Wskazuje się również objawy, który mogą prowadzić do potrzeby korzystania z pomocy medycznej. Pamiętajcie więc o napojach i jedzeniu owoców z dużą ilością wody (np. arbuzy).

Przy okazji napojów odpowiem na kolejne najczęściej pojawiające się pytanie. Czy alkohol jest dozwolony w Katarze? Jest, ale przepisy dotyczące spożywania alkoholu są bardzo restrykcyjne. Zakaz ma oczywiście podłoże religijne, choć – jak się domyślacie – wielu pobożnych muzułmanów prywatnie go nie przestrzega.

Jako ciekawostkę powiem wam, że w Katarze jest tylko jeden sklep z alkoholem, daleko na obrzeżach Dohy. Żeby robić w nim zakupy trzeba być rezydentem kraju, obcokrajowcem i wystąpić o specjalne pozwolenie. Pozwolenie to dostają tylko nie muzułmanie o określonych dochodach. Alkohol dostępny w tym sklepie jest horrendalnie drogi. Do kompletu można tu kupić jeszcze wieprzowe chipsy, normalnie zakazane w kraju. Przy odbieraniu karty wstępu do sklepu trzeba podpisać deklarację, że nabyty alkohol będzie się piło samemu i że nie będzie się go nikomu udostępniało do spożycia. Sklep nie działa w okresie świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan. Możecie sobie zatem wyobrazić co dzieje się tam tuż przed Ramadanem i zaraz po nim.

Tak więc alkoholu turyści nie kupią w żadnym sklepie w kraju. Żadnego alkoholu, nawet najsłabszego piwa czy wina.

Alkohol dostępny jest wyłącznie w wybranych restauracjach i barach. Najczęściej są to restauracje hotelowe i te w dzielnicy West Bay. Ceny alkoholu w tych miejscach są wysokie.

W czasie Ramadanu alkoholu nie można sprzedawać ani spożywać nigdzie w kraju.

Katar informacje praktyczne – Ramadan

Ramadan – miesiąc postu dla muzułmanów jest ruchomy. Co roku przesuwa się o mniej więcej miesiąc. W tym roku na przykład wypada w kwietniu, w przyszłym będzie to marzec, potem luty itd.

To najważniejszy, święty miesiąc dla muzułmanów na całym świecie. Kończy go wielkie, kilkudniowe święto, Eid Al-Fitr. W czasie Ramadanu muzułmanie powinni się dużo modlić oraz nie jeść i nie pić od wschodu do zachodu słońca. Dzieci są co do zasady zwolnione z postu, ale nieraz też poszczą, choć częściowo. Wyobrażacie sobie jakie to musi być trudne, szczególnie w czasie upalnych miesięcy.

W różnych krajach muzułmanie różnie się stosują do zasad Ramadanu, czasem wcale, czasem trochę, natomiast w Katarze – Ramadan jest restrykcyjnie przestrzegany. Cały kraj na czas Ramadanu zwalnia tempo. Firmy, urzędy i szkoły pracują krócej. Ludzie wstają bardzo wcześnie, czasem już niedługo po północy, żeby się pomodlić, a potem zjeść ostatni posiłek przed wschodem słońca. Po wystrzale z armaty oznajmiającym zachód słońca w domach, restauracjach i specjalnych namiotach rozpoczynają się uczty, które trwają czasem do późnej nocy, a nawet rana. Nazywa się ona Iftar.

To interesujące zobaczyć jak funkcjonuje kraj muzułmański w tak wyjątkowym czasie jak Ramadan, wiąże się to jednak z wieloma utrudnieniami dla przyjezdnych. Najważniejsze z nich to:

  • W ciągu dnia nikomu nie wolno publicznie nic zjeść ani wypić, na ulicy, w sklepie, czy w samochodzie. Wyjątkiem są dzieci. Naprawdę, pamiętam jak sama zamykałam się w kabinie w toalecie centrum handlowego tylko po to, żeby napić się wody z butelki.
  • Do wieczora zamknięte są właściwie wszystkie restauracje. Wyjątkowo jakieś czynne funkcjonują za zasłoniętymi szybami.
  • Wiele turystycznych atrakcji czy środków transportu działa w innych godzinach niż normalnie. Niektóre muzea zamykają się nawet w tym czasie całkowicie. Sprawdzajcie dokładnie godziny otwarcia atrakcji i działania transportu w czasie Ramadanu!
  • Nigdzie nie wolno sprzedawać ani spożywać alkoholu (również restauracje go nie serwują).
  • Nie można publicznie palić (np. na ulicy pod restauracją).
  • Dużo ludzi, w tym z obsługi turystycznej, w czasie Ramadanu funkcjonuje jakby standby’u. Robią tyle ile niezbędne, żeby przeżyć, ale za bardzo nie kontaktują. Pod koniec miesiąca wieczorami wyglądają jakby zaraz mieli zemdleć. Trudno w tej sytuacji oczekiwać wysokiego standardu obsługi.
  • Na drogach bywa niebezpiecznie, szczególnie wieczorami. Naprawdę nieraz trzeba uważać na ludzi wymęczonych długim brakiem picia i jedzenia, którzy pędzą na kolację.